بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از بهترین سرگرمی های من اینه که مفاهیم و تئوریهای مدیریت رو در خانواده و روابط زناشویی بکار بگیرم ، داشتم یک مطلب در بازاریابی می خوندم رسیدم به تئوری پنجره شکسته .یکسری تغییرات در بعضی مفاهیمش دادم فکر کنم در زندگی هامون کاربرد داشته باشه شما چه نظری دارید؟

و اما آنچه را که تئوری "پنجره شكسته" می گوید:

" اگر شیشه یكی از پنجره های یك ساختمان شكسته و به حال خود رها شده باشد، پس از مدتی عابرانی كه از مقابل آن ساختمان می گذرند به این نتیجه می رسند كه برای كسی مهم نیست كه این پنجره شكسته است و كسی به شكسته شدن پنجره های این ساختمان اهمیت نمی دهد.به مرور عابران بر تعداد شیشه های شكسته ساختمان می افزایند و بعد از شكسته شدن تمام شیشه ها، نوبت به خود ساختمان می رسد. بعد از ساختمان هم نوبت به خیابانی كه ساختمان در آن قرار گرفته می رسد."

این تئوری در كاهش جرم در آمریكا در دهه نود كارایی بسیاری داشته است.

خب حالا بیایید این تئوری رو از این زاویه بررسی کنید:

یك فروشنده بد اخلاق، یك فروشنده كثیف، یك پیشخوان كثیف ، چیدمان بد محصولات از جمله شیشه های شكسته یك تجارت محسوب می شوند .

از یک نگاه دیگر بد اخلاقیها ، منییت و عدم گذشت ،عیب جویی و عیب گویی ، برقراری ارتباط نادرست ، رفتار ناشایست ،عدم تفاهم و ... از جمله شیشه های شكسته یك زندگی مشترک به حساب می آید

دقت کنید تجارتی که اینجا مد نظر من هست همون داد و ستد بین زن و شوهر هست همان پیمان ازدواج ، همون چیزی که در قرآن به این شکل به آن اشاره شده:

تفسیر آیه ی 187 سوره ی بقره یه نکته ی جالب یاد گرفته بودیم که حیفم اومد نگم!

«...هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُم وَ انتُم لِبَاسٌ لَّهُنَّ ....»

«زنان جامه ستر و عفاف شما و شما نیز لباس عفت آنها هستید....»

*نکته های تربیتی اینها هست:

1_ لباس، مانع آسیب است و ازدواج نیز مانع از گناه.

2_ لباس، عیوب انسان را می پوشاند و آبرو را حفظ می کند. زن و شوهر نیز باید عیوب یکدیگر را بپوشانند و آبروی اجتماعی یکدیگر را حفظ کنند.

3_ لباس، انسان را از گرما و سرما و...حفظ می کند. زوجین نیز باید در حوادث تلخ و شیرین و گرم و سرد زندگی، موجبات دلگرمی یکدیگر را مهیا کنند.

4_ میان لباس و کسی که آن را پوشیده، رابطه تنگاتنگ و صمیمی است که بیگانه میان آن دو، راه ندارد، رابطه ی زوجین نیز باید چنین باشد، تا بیگانه ای به زندگی آنها راه نیابد و به اسرارشان پی برده و میان آنها فتنه گری کند.

5_ اعضای بدن با لباس، در تماس است و لباس از تماس مستقیم آنها با بیرون مُمانعت می کند، زوجین نیز باید در همان ارتباط صمیمی زناشویی خویش تماس غریزی برقرار کنند.

6_ انسان، پوشیدن لباس آلوده و وصله دار را خوش ندارد، در انتخاب همسر نیز باید چنین دقتهایی اِعمال کرد.

7_ لباس، مایه ی آرامش انسان است و زن و شوهر نیز باید موجب آرامش یکدیگر باشند.

8_ لباس، زینت انسان است و زن و شوهر نیز باید زینت یکدیگر باشند، چون با احترام بیشتری برخوردارن.

برگردیم به ادامه بحث

نا گفته پیداست که تمام پنجره های شكسته در تجارت فیزیكی و قابل مشاهده نیست ،مثلا معطل شدن پشت تلفن برای راهنمایی گرفتن برای تعمیر یك دوچرخه و شنیدن چند باره موزیك انتظار،یک نوع پنجره شكسته است. جنس فروخته شده را پس نگرفتن، پنجره شكستن است.

تحت تاثیر حرفهای دیگران قرار گرفتن ، غیبت کردن و بدگویی از خانواده های زن و شوهر به هم یا پشت هم و ... ، شیشه های نامرئی زندگی عاشقانه رو خواهد شکست .

خانواده هر آدم ریشه اون شخص هست ، فرق نمیکنه مرد یا زن حالا هرکدام از دو طرف به این ریشه حمله کنند ، ناخواسته زندگی مشترکشون رو از بین می برند و شیشه های نامرئی زندگیشون رو میشکنند ، چون یک آدم هیچ وقت نمی تونه خانواده خودش رو کنار بگذاره و اگه یک روز این اتفاق بیافته مسلما در آینده دچار پوچی خواهد شد پوچی که ناشی از دست دادن ریشه اش است.

خب اینها رو گفتم که این نتیجه رو بگیرم

همونطور که هر پنجره شكسته در تجارت ، این پیام رو به مشتری می ده كه بنگاه اقتصادی مربوطه توجهی به كارش نداره و هر روز این تفكر تقویت میشه ، به این ترتیب مشتری بسیار خوشنود به مشتری راضی و مشتری راضی به مشتری ناراضی تبدیل می شود...از دست دادن مشتری یعنی مرگ تجارت و سقوط

زندگی هم به این صورت هست اگه زن و شوهر مواظب اعمال و رفتارشون نباشند و به طور مستقیم یا غیر مستقیم شیشه های زندگی خودشون رو بشکنند ،بتدریج در تجارت زندگی بازنده میشن ، یعنی کم کم عشق به زندگی برای هر دو کمرنگ میشه و ابتدا تبدیل به طلاق عاطفی میشه و بعد منجر به طلاق واقعی و سقوط کامل میشود.

فکر کنم همه شما یا این موضوع رو تجربه کردید یا دیده اید :

زندگی مشترک دو نفر رو از آغاز تا به امروز بررسی کنید ، بدون شک کسانی که سعی نکردن شیشه های شکسته زندگی رو عوض کنند (یعنی رفتار خودشون رو اصلاح کنند یا تغییر دهند)عشق و علاقه اولیه رو نسبت به هم ندارند چون احساس اونها این هست که طرف مقابل خریدار خوبی برای زندگی یا شریک خوبی برای تجارت نیست و برای او و زندگی مشترک ارزشی قائل نیست.

پایان نوشت:

در زندگی سعی کنیم هیچگاه کاری انجام ندهیم که شیشه ای بشکند و اگر شکست سریع و بدون اینکه وقت تلف کنیم برای تعویض شیشه(رفتار)اقدام کنیم .

حالا اگه با این دید به فروشگاهها و اطرافتان نگاه كنید،متوجه میشوید که در اطرافمان پنجره های شکسته بیش از پنجره های سالم است یا برعکس و از این خرابه ها و آبادی ها تجربه کسب کنید

http://almassabi.blogfa.com/post-238.aspx